رجیستری آیفون 14


سرنوشت رجیستری آیفون 14 مشخص شد.

مدیرکل دفتر واردات گمرک ایران در ابلاغیه‌ای، ورود تلفن همراه با نشان تجاری اپل 14 به صورت همراه مسافر و پستی را ممنوع اعلام کرد.

در این بخشنامه آمده با توجه به نامه 19 بهمن ماه سازمان توسعه تجارت و نامه 12 بهمن سازمان مذکور، از تاریخ 1401.12.1 گوشی تلفن همراه با نشان تجاری اپل مدل 14 و کلیه مدل‌های بعد از آن جزء لیست کالاهای مجاز همراه مسافر و پستی ورودی به کشور نیست.

براین‌اساس، از گمرکات خواسته شده است تا از ثبت اطلاعات گوشی‌های واردشده در سامانه مسافری و پستی از تاریخ مذکور خودداری شده و همچنین مراتب در مبادی ورودی و خروج مسافر به کشور از طریق نصب بنر و سایر وسایل ارتباطی جمعی اطلاع‌رسانی شود.

آن‌طور که در تصویر این بخشنامه درج شده، مرجع ابلاغ‌کننده وزارت صنعت، معدن و تجارت است. در همین حال، پیگیری‌های ما از سخنگوی وزارت صمت درباره جزئیات این نامه بی‌پاسخ ماند.

مهدی عبقری، دبیر انجمن واردکنندگان موبایل، با اعلام اینکه از 3 تا 10 مهرماه امسال، حدود 7 تا 8 هزار گوشی آیفون 14 وارد کشور شده است،  گفت:

در آن زمان هیچ ممنوعیت اعلام نشده بود و این گوشی‌های واردشده کد بازرگانی (مرچند) گرفتند. زمانی که این کد داده می‌شود، دولت وظیفه دارد این گوشی‌ها را رجیستر کند؛ زیرا آن‌ها را اظهار کرده است. این تعداد گوشی از نظر دولت قانونی وارد کشور شده و الباقی را کالای قاچاق حساب می‌کند.

او در مورد سرنوشت سایر آیفون‌ها اعلام کرد: یک‌سری فعالین صنفی ابراز داشتند که درحال رایزنی برای این موضوع هستند، ولی بعید می‌دانم فعلاً کاری از پیش برده شود و دولت برنامه‌ای برای رجیستری آیفون ۱۴ ندارد.